Vďaka projektu Zážitky pre srdiečka podporeného nadáciou pre deti Slovenska z fondu Hodiny deťom sa mohla konať táto kardiovíkendovka. Stretli sme sa v termíne od 7. do 9. marca 2014.

Do Bratislavy sme pozvali deti a teenagerov s kardiologickými ochoreniami z celého Slovenska, ktoré sa niekedy v minulosti zúčastnili na táboroch alebo víkendových pobytoch. Našim cieľom bolo, aby tieto deti a teenageri spoznali hlavné mesto s jeho pamiatkami, historickým centrom, kultúrnymi inštitúciami… ako príťažlivé mesto, ktoré stojí za návštevu. Bratislavu videli konečne aj z inej stránky, ako len mesto, kam chodia do Detského kardiocentra NÚSCH na pravidelné kontroly alebo hospitalizácie a teda spája sa im skôr s negatívnymi pocitmi.V piatok docestovalo do Šenkvíc 13 účastníkov a 5 vedúcich. Ubytovaní sme boli v penzióne Ranč. Vedúce pripravili pre deti večeru – chutné toasty so zeleninou a čaj. Nasledoval kvíz o Bratislave. Zistili sme, čo deti vedia resp. nevedia o hlavnom meste. Deti určovali pamiatky a vyskúšali si aj orientáciu na mape.

V sobotu vedúce pripravili raňajky a o 8:30 sme sa už viezli vlakom na Hlavnú stanicu. Vo vestibule nás čakali ďalší kamaráti – vedúci s balónom v tvare srdca a maľovaným transparentom Bratislava Vás víta. Výprava 32 ľudí sa vybrala na Slavín a Bratislavský hrad. Počas kráčania sme robili prestávky na oddych, aby sme sa niečo dozvedeli o tom, čo vidíme a samozrejme aj fotky museli byť. Po doobednej prechádzke sme sa odviezli električkou a zasadli k obedu v Bufete Družba. Poobede sme opäť nasadli na električku a tentoraz bola naším cieľom KDN kancelária. Deti videli starý známy materiál z táborov a aj kopu iných iba v kancli prebývajúcich vecí. Zároveň sme skúsili urobiť rekord, a tak sme sa všetci zmestili do nášho malého kanclu. Dlho sme tam všetci nevydržali, deti sme čoskoro poslali von, aby sa vedúci mohli pripraviť na hlavný bod programu v meste – mestskú hru.

Deti chodili v tímoch po historickom centre, podľa mapy hľadali stanovištia s historickými osobnosťami, kde im dobrovoľníci prestrojení za historické postavy pripravili rôzne úlohy a otázky. Stretli sme sa s týmito osobnosťami viac alebo menej spojenými s hlavným mestom: Alžbeta II. Uhorská Durínska, Mária Terézia, Matej Bel, Ľudovít Štúr, Anton Bernolák, Matej Korvín, Johann Nepomuk Hummel, Wolfgang Amadeus Mozart, Vavro Šrobár, Schöne Naci, Johann Wolfgang Kempelen, Viktor Oskar Tilgner. Po asi 2 a pol hodiny trvajúcom obiehaní osobností a obzeraní pamiatok cestou sme sa stretli na Hlavnom námestí. Odtiaľ sme sa presunuli do modernej časti – nákupného centra Eurovea. Deti si mohli užiť dvoj-hodinový rozchod na nákupy. Večer v Eurovei sme zakončili pizzovou večerou a autobusom sme sa odviezli na Hlavnú stanicu. V penzióne sme sa večer už iba rozprávali a oddychovali, veď sme mali v nohách nejaké tie jarné kilometre.

V nedeľu vedúce opäť pripravili raňajky, pobalili sme sa o vyrazili na vlakovú stanicu. Vlakom sme sa dopravili do Trnavy. Prešli sme sa cez historické centrum a viacerí išli na sv. omšu do dómu sv. Mikuláša. Po omši sa sme sa všetci stretli a obedovali pizzu. Potom nás už čakalo iba lúčenie a cesta domov.

Krásny víkend s kamarátmi opäť za nami.