V termíne od 12.10. do 14.10.2012 sa 20 detí, 9 vedúcich a lekár stretli v Agropenzióne Grunt v obci Papradno, aby spolu strávili nezabudnuteľný víkend na farme pri koňoch.

Program víkendovky sme prispôsobili „konskej“ tematike. V piatok večer sme deti uviedli do jazdeckej témy zábavným kvízom. Deti súťažili v 5 tímoch a ich cieľom bolo získať zlaté podkovičky za správne zodpovedanie otázok z rôznych oblastí týkajúcich sa koní ako biológia, dostihy, kone vo filme, kone v literatúre, šport, pikošky, rôzne. V každej kategórií bolo 5 otázok odstupňovaných podľa náročnosti za 4, 8, 12, 16, 20 podkovičiek. Niektoré otázky ukrývali možnosť urobiť úlohu namiesto lámania si hlavou nad otázkou, a tak deti robili drepy, kliky, klusali, behali, spievali, kreslili koňa a pili čaj slamkami. Po kvíze si deti podkovičky rozdelili a mohli si za ne kúpiť odmenu v podobe rôznych nápojov a sladkostí. Na chodbe sme na stoloch urobili informačný stôl s časopismi a knižkami o koňoch, kde sa deti zastavovali v čase voľna, aby si čítali a pozerali obrázky.

V sobotu doobeda sme sa i napriek sychravému počasiu vybrali na farmu, kde nás okrem jazdenia na 4 koňoch čakal chutný bylinkový čaj a ochutnávka ovčích syrov. Po jazdení sme si ešte obzreli všetky ustajnené kone, poníky a videli sme aj oslíka. Na obed sme sa vrátili do penziónu a po poobednom oddychu sme sa opäť vybrali ku koňom. Nad hlavami nám už svietilo slniečko, takže si deti okrem jazdenia na koňoch užili aj hojdačky, trampolínu a detskú lanovku. Počas cesty z a do farmy sme sa hrali rôzne hry za pochodu. Na večeru sme sa vrátili do penziónu, kde o 20:00 začala večerná hra, ktorú sme vymysleli na základe známych dostihov Veľká pardubická, ktoré sa bežali v Pardubiciach práve túto sobotu. Deti súťažili v dvojiciach ako jazdec a kôň. Pomocou figúrok sa pohybovali po veľkom hracom pláne s vyznačenými prekážkami. Ich cieľom bolo prekonať všetky prekážky t.j. krátke stanovištia u vedúcich. V deťoch táto hra prebudila súťaživosť, a tak behali po chate ako o život. Odmenou im boli zošity a dosky na zošity s obrázkami koní.

V nedeľu doobeda sa opäť ukázala tá horšia stránka počasia, takže kvôli dažďu a zime sme zostali v penzióne. Zahrali sme a obchodovaciu hru známu ako Planétky transformované na jazdeckú tematiku. Teda deti – majitelia stajní navštevovali vedúcich – predavačov koní a aukčné siene, aby kúpili čo najviac dostihových koní. Niektoré súťažiace dvojice detí sa nechali zlákať nelegálnymi koňmi, ktoré im nakoniec nepriniesli zisk ale stratu. Niektoré dvojice sa zas nechali nalákať možnosťou zarobiť čo najviac peňazí, čo im ale tiež bolo k ničomu, pretože pravým cieľom hry bolo nakúpiť dostihové kone a nie mať prázdne stajne a plnú peňaženku. Pred obedom sme sa pobalili a po dobrom obede sme sa rozlúčili a pobrali domov, a tak skončila prvá jazdecká kardiovíkendovka.

Víkendovka sa uskutočnila vďaka „Charitatívnemu programu denníka Nový Čas a Nadácie Pontis SRDCE PRE DETI“.