Na jubilejnom desiatom ročníku kardiotábora Klubu Detskej Nádeje sa zúčastnilo 33 detí s kardiologickými ochoreniami, 12 vedúcich a 1 lekár. Tábor sa konal v tradičnom termíne počas prvých dvoch júlových týždňov (od 30.6. do 14.7.2012) v rekreačnom zariadení Priedhorie v Pružine pri Považskej Bystrici. V tohtoročnej celotáborovej téme sme sa preniesli do Kardiorepubliky, kde sa deti stali občanmi tohto štátu a vedúci ministrami. Cieľom tejto celotáborovej témy bolo zážitkovým vzdelávaním priviesť deti k aktívnemu občianstvu, oboznámiť sa so svetom dospelých, uvedomiť si vlastnú zodpovednosť a silu demokracie.

Po príchode do tábora deti navštívili Imigračný úrad, kde sa zaregistrovali a odfotili na občiansky preukaz. Nasledovala hra, v ktorej zistili, s kým budú tvoriť oddiel – politickú stranu a vymysleli si názov politickej strany. Ďalej museli zozbierať podpisy na zaregistrovanie strany, ktoré dostali za splnenie krátkych úloh. Prvý večer nasledovalo predstavenie vlády zloženej z ministrov – vedúcich. Deti – občania sa oboznámili s Ústavou, vlajkou, hymnou, režimom tábora a potom predstavili svoje politické strany. Prezidentka tábora povedala občanom, že Kardiorepublika sa snaží vstúpiť do Srdiečkovej únie a požiadala deti o pomoc pri splnení prístupových kvót. Deťom boli slávnostne odovzdané občianske preukazy, ktoré slúžili ako menovky.

Každý deň v tábore sme venovali sfére pôsobenia jedného ministerstva, podľa ktorého sme pripravili hry a súťaže. Za splnenie úloh deti získavali body – prístupové kvóty do Srdiečkovej únie. V štáte fungovala aj táborová mena – herťáky, ktoré deti dostali za súťaže alebo si ich mohli zarobiť prevádzkovaním živností alebo prácou pre jednotlivé ministerstvá. Na druhej strane museli platiť pokuty, ak nemali poriadok v izbe alebo si stratili osobné veci.

V deň ministerstva zdravotníctva sa deti oboznámili s poskytovaním prvej pomoci v rôznych prípadoch. Potom nasledovala netradičná stanovišťová hra o nemocničných oddeleniach, medzi ktorými sa deti mohli presúvať iba sanitkami, ktoré predstavovali vybraní vedúci. Na deň ministerstva hospodárstva deti v družstvách budovali 3D model ideálneho hlavného mesta pomocou rôzneho materiálu. Počas dňa Ministerstvo športu sa deti pripravovali na olympijské hry a vyberali reprezentantov Kardiorepubliky v rôznych disciplínach, napr. v hode diskom, lukostreľbe… Ministerstvo zahraničných vecí vyskúšalo občanov zo znalosti cudzích jazykov v hre so slovíčkami. Deti si tak hravou formou rozšírili slovnú zásobu. Spestrením tábora bola revolúcia, kedy vybraní vedúci vytvorili revolučnú skupinku a s pomocou detí zvrhli vládu Kardiorepubliky. Na druhý deň však nastolili diktatúru, ktorú deti odmietali a vybojovali si späť demokraciu. Deti tak mohli zistiť plusy a mínusy týchto dvoch režimov. V tento deň sa zahrali aj hru, v ktorej tímy bránili svoje územia a útočili na cudzie . Ministerstvo vnútra dalo deťom za úlohu vyriešiť detektívny prípad – únos ministrovho syna. Ministerstvo financií deti vzdelávalo pomocou ekonomických hier, kde si uvedomili, ako funguje obchod. Keď sa tábor blížil ku koncu, vláda vyhlásila štátny sviatok, teda program nerobili vedúci, ale deti sa zhostili tejto úlohy a pripravili pre vedúcich rôzne stanovištia.

Každodenný program v doobedných alebo podvečerných hodinách tvorili aj tvorivé dielne či nenáročné športové aktivity. V tvorivých dielňach si deti servítkovou technikou ozdobili napr. zrkadlá, rámiky alebo drevené krabičky, maľovali na sklo a porcelán, tvorili šperky z fimo hmoty a ozdoby z pedigu, scrap-bookingovou technikou vyrábali pohľadnice alebo rámiky na spoločné táborové fotografie… Niekoľkokrát sme absolvovali aj prechádzky do lesa či do dediny. Vo voľnom čase a niekedy aj večer sa deti mohli zahrať rôzne spoločenské hry. Večerný program okrem toho vyplnili diskotéka, táboráky s opekaním alebo grilovaním banánov, súťaže Kardiorepublika hľadá talent, Vilomeniny – Stranoviny, AZ-kvíz, Táborový ticket či hranie divadielok.

Posledný deň deti odovzdali majetkové priznania, spočítalo sa, koľko majú herťákov a tie potom mohli minúť na očakávanom jarmoku. Táborovými peniazmi sa platilo za rôzne služby, napr. kaderníctvo, fotoštúdio, cukráreň… Večer sa niesol v duchu osláv vstupu do Srdiečkovej únie. Prezidentka podpísala prístupovú zmluvu, deti boli ocenené štátnymi vyznamenaniami a vecnými cenami od sponzorov. Na rozlúčkovej diskotéke sa deti mohli občerstviť nealko-koktejlami, v slanom alebo ovocnom bufete. O polnoci sme sa zhromaždili na slávnostný prípitok na počesť kardiotábora. Potom zhasli svetlá a nasledovali rozlúčkové slová, ďakovania a slzy. Večerný program ďalej pokračoval zábavou a to už bol koniec blízko.

Súčasťou tábora boli aj štyri výlety. Na prvom výlete sme navštívili Hornonitriansky banský skanzen – baňu Cigeľ a mesto Trenčín, kde sme si okrem rozchodu pozreli aj Múzeum kolies. Na druhom výlete sme videli tradičnú výrobu skla v Sklárskom skanzene vo Valaskej Belej, pozreli sme si zvieratá v ZOO a zámok v Bojniciach, kde sme boli aj na obede v jednej z reštaurácií. Tretí výlet sme začali plavbou na pltiach na rieke Váh pod Strečnom, vyviezli sme sa lanovkou vo Vrátnej a prešli sa k Chate pod Chlebom. Poobede sme zavítali do mesta Žilina, kde sem boli na pizzu. Posledný výlet nás zaviedol do Múzea kysuckej dediny, kde nás lesná železnica vo Vychylovke odviezla po úvraťovej trati v lese. Na Farme UNI-CON Kysuce v Rakovej sme mohli vidieť rôzne zvieratá a aj sa povoziť na koníkoch. Záverečná zastávka výletu bola na Veľkej Rači, kde sme absolvovali jazdu sedačkovou lanovkou a bobovú dráhu.

Kardiotábor bol financovaný z príspevkov z 2 percent z daní, z grantu: „Charitatívny program denníka Nový Čas a Nadácie Pontis SRDCE PRE DETI“ (20 000 € na Onko- a Kardio-projekt, ktorého súčasťou bol aj kardiotábor), z grantu Accenture nadačného fondu v Nadácii Pontis (1000 €), z fondu Citibank pri Komunitnej nadácii Bratislava (700 €), z príspevku od Poisťovne Dôvera (1000 €), z príspevku od Americkej obchodnej komory (2000 €) a z príspevku od Ing. PhDr. Ľubomíra Andrássyho, hovorcu mesta Bratislava (100 €).

Naša vďaka patrí aj všetkým inštitúciám a organizáciám, ktoré nám poskytli vstupné na výletoch zadarmo: Múzeum kolies ETOP Trenčín, Sklenný sen – Sklársky skanzen Valaská Belá, Prvá pltnícka a raftingová spoločnosť s.r.o., Múzeum kysuckej dediny a lesná železnica Vychylovka alebo s výraznou zľavou: Hornonitriansky banský skanzen – baňa Cigeľ, ZOO Bojnice, SNM – Múzeum Bojnice, kabínková lanovka Vrátna – Chleb, Snow Paradise – Veľká Rača – Oščadnica.