Letný malý onko tábor prebiehal od 18.7. – 31.7. 2010 v RZ Škutovky Liptovská Osada. Celotáborovou témou bola záchrana fantázie, na ktorej malo účasť 32 detí, ktorých dopravádzalo 14 vedúcich, ktorí sa počas tábora prestriedali.

,,V rozprávkovej krajine uviazol som.

Pomoc potrebuje fantázia. Poraziť zlo, smiechom a hrou, a preto v Škutovkách som…”

Takto začínala naša hymna, ktorá v skratke vysvetľovala myšlienku tohoročnej táborovej témy. Každý deň bola na programe nejaká rozprávka v ktorej nešlo všetko tak, ako sme boli vždy zvyknutí a úlohou detí bolo zachrániť jednotlivé rozprávky, aby si zachovali svoje čaro, svoju podstatu. Či už museli kozliatkam vybudovať skrýše, aby sa mali kde ukryť pred vlkom, alebo zasa v iný deň pomôcť šmolkom poraziť Gargamela čarovným slovom, alebo podať pomocnú ruku Ariel, aby jej zlá Uršuľa vrátila hlas.. .a mnohé iné rozprávky museli zachrániť, splnením rôznych stanovísk a úloh, aby pretrvala ríša rozprávok, aby dobro víťazilo nad zlom..

Tábor sme si spestrili viacerými výletmi. Výlet v dedinke Habakuky nám ponúkol pohľad na nevšedné miesto, ktoré žije rozprávkami. Tie nám prerozprávali a zahrali herci a zároveň sme sa tu aj priučili nejednému remeslu. Počas ďalšieho výletu sme zavítali do Stanišovskej jaskyne, kde nás poriadne zamrazilo a tak sme sa išli trochu zohriať do kina, kde sme si pozreli rozprávku. No a nechýbal ani výlet na plaváreň.

Medzi pozitívne veci na tábore určite patrilo hranie hier, rozprávanie sa, prechádzky v prírode a vôbec všetky aktivity, ktoré sme spolu podnikli. Práve čas spoločne strávený viedol k spoznávaniu sa a vytvoreniu nových kamarátstiev.