V termíne od 27.4. do 1.5. 2012 sa v RZ Škutovky stretlo 20 detí a 12 vedúcich

Jarná kardiovíkendovka vyšla na predĺžený víkend so štátnym sviatkom v utorok na 1.mája. Tento deň nás inšpiroval k téme návratu do socializmu, teda spravili sme si RETRO komunistickú víkendovku. Cieľom bolo deťom hravým spôsobom priblížiť rôzne aspekty tejto doby, ktorú už nezažili. V spoločenskej miestnosti sme si spravili galériu s obrázkami nielen československých prezidentov, plagátmi, zástavami a rôznymi tematickými obrázkami. Deťom sme ukázali aj rôzne knižky a časopisy.

Prvý večer sme deti po tematickom úvode zoznámili s hudbou, historickými prejavmi, architektúrou, geografiou, kultúrou, históriou danej doby v zábavnej kvízovej hre. Na druhý deň museli deti vystáť radu na pomaranče (desiatu), v časovom limite opísať čo najviac socialistických hesiel a v tímoch zozbierať čo najviac céčok v určenej farbe. Poobede si vyskúšali, aké to bolo emigrovať za hranice. Najprv sa mali dostať cez hranicu stráženú pohraničníkmi, potom nasledoval pobyt v utečeneckom tábore a ak a im útek na prvý pokus nepodaril, tak pobyt vo väzení. V utečeneckom tábore sa prihlásili dvojice – trojice detí ako fiktívne rodiny, vyžrebovali si krajinu, v ktorej by sa chceli na západe usadiť a o tejto krajine sa museli aj niečo naučiť z pripravených papierov. Po preskúšaní vedomostí dostali azyl na pobyt. Po tejto hre sme stihli ešte aj prechádzku do jarnej prírody. Céčkam sme venovali večer, keď sme pre deti pripravili rôzne súťaže s céčkami.

V nedeľu doobeda išla časť detí a vedúcich na omšu do dediny, ostatní sa venovali hre Mafia alebo spoločenským hrám. Poobede na deti čakala obchodovacia hra v Tuzexoch. Najprv bolo ich úlohou v čo najlepšom kurze od vekslákov vyvekslovať za československé koruny čo najviac bonov. Potom za bony v Tuzexoch nakupovali rôzny tovar, ktorý bol za socializmu dostupný len tam, napr. rifle, rôzne sladkosti, kozmetiku…Pred večerou sa deti ešte venovali budovaniu Slovenska – na mapu Slovenska lepili zakúpené podniky či infraštruktúru a po každom kole niečo buď zarobili, alebo prerobili. Po večeri sme pre deti nachystali šifrovaciu hru s azbukou. V okolí chaty museli nájsť písmenká azbuky so slovenskými písmenkami, rozšifrovať dve socialistické básničky a jednu z nich sa naučiť a zarecitovať. Večerným programom bol veľký turnaj jednoduchých spoločenských hier Pexeso a Človeče, nehnevaj sa. Po turnaji sme sa vytancovali na kratšej diskotéke.

V pondelok po raňajkách deti absolvovali pioniersky sľub a dostali červené pionierske šatky. Po sľube sa noví pionieri zapojili do brigády socialistickej práce – zbierali odpadky okolo chaty. Poobede sme sa zahrali hru Príchod armád Varšavskej zmluvy. Deti sa rozdelili do piatich armád, ktoré v roku 1968 prišli okupovať ČSR. Najprv si z palíc postavili tanky (obdĺžniky) a museli sa naučiť základné pokyny v jazyku svojej armády, napr. stoj, choď, doľava, doprava… Z členov armády však len jeden videl a ten išiel za tankom. Vojaci v tanku mali zaviazané oči. Určenú trasu, nakreslenú kriedou, museli prejsť na čas a s čo najmenej vybočeniami. Pred večerou na deti čakalo aj spoznávanie tzv. spriatelených socialistických krajín. Žiaci na zemepise mali vypracovať úlohu o niektorých štátoch. Najskôr museli pohľadať informácie o krajinách v lese, vybrať tie správne, ktoré patrili určenému štátu a potom ich nalepili na veľký papier a tematicky vyzdobili. Po večeri deti spoznali, ako to fungovalo na spartakiáde. Ich úlohou bolo v dvoch družstvách si nacvičiť vlastnú choreografiu na pesničku Poupata. Keď sa zotmelo, zahrali sme si jednu večerno-nočnú hru o menej príjemných stránkach socializmu. Deti museli obísť rôzne stanovištia a získať časti životopisu Milady Horákovej, ktorá bola popravená v 50-tych rokoch 20. storočia po vykonštruovanom procese. Potom poskladali jej životopis a prečítali si niečo o živote tejto právničky a političky.

V utorok sme si ráno zhrnuli informácie z tohto obdobia v hre s tajničkou a dopĺňaním odpovedí na rôzne otázky. Doobeda si deti vyrobili prvomájové mávátka – holubice mieru a potom už nasledoval prvomájový sprievod okolo chaty aj s originálnymi prvomájovými mávátkami. Tesne pred obedom sme ukončili našu tematickú víkendovku Nežnou revolúciou a vyštrngali sme socializmus. Poobede sme sa vrátili do tzv. kapitalizmu teda nasledovala cesta domov.

Jarná kardiovíkendovka sa uskutočnila vďaka finančným prostriedkom získaných z Darcovskej sociálnej sieti Dobrá krajina, ktorú spravuje Nadácia Pontis, z finančných darov fyzických osôb a asignácie 2% dane z príjmu získaných v roku 2011.