Ako každý rok, aj toto leto sme sa stretli na veľkom onko tábore, tentokrát na chate Javorinka pri Starej Turej. Celé to začalo v jednu krásnu slnečnú nedeľu. Asi medzi druhou a treťou sa zišla celá banda a dva týždne plné zábavy sa mohli začať….

Deň prvý… každý správny táborník by čakal zoznamovacie hry, ale konalo sa niečo iné J. Keďže sme sa všetci viac menej poznali, nebolo ich ani treba. Našou prvou úlohou bolo nájdenie si svojho oddielu a vytvorenie brány borcov. Veru oddiely to boli pestré a kreatívne, hovoria o tom aj ich názvy- tlupa veľkého medveďa, pašeráci zeleniny… Ešte v ten istý deň prišla aj ich prvá oddielová úloha, učenie básničiek, pri ktorej sme si riadne potrápili pamäť…

Veru na tohtoročnom tábore bol program pestrý. Blízko pri chate sa nachádza jazierko, kde sme boli namočení takmer každý deň, viac menej dobrovoľne J. Pre tých adrenalínovejšie založených tu bola skala, kde si mohli zaliezť pod dohľadom šikovných horolezcov.
Postupne sme prechádzali cez rôzne dobrodružstvá, dokonca sme študovali aj na univerzite. Každý mal svoj vlastný index, študijné oddelenie zažilo perné chvíle, zapisovanie predmetov a zháňanie kreditov dalo niekedy aj zabrať. Avšak predmetmi ako astronómia, potravinová chémia, kvantová fyzika sa dalo prejsť bez vážnejších problémov.
Zvládnuť sa dalo aj praveké jedenie rukami v dni nazvanom ako inak než Pravek, kde sme boli necivilizovaní počas celého dňa. Niektorým to trošku prekážalo a niektorí si to riadne užívali.
Veľmi vydarenou bola hra nazvaná stroskotanec, dve skupinky nimi ozaj boli, keď sa pri hľadaní pokladu zatúlali až do rázovitej dedinky Kostolné. Cesta spať však bola nejasná, a tak si počkali na odvoz autom.
Zlatej horúčke podľahol takmer každý, veď nugetov bolo všade naokolo, pri troške šťastia a „šikovnosti“ sa dali zohnať aj menej legálnym spôsobom. Našťastie šerifovia zvládali situáciu bez vážnejších ťažkostí.
Vyskúšali sme si aj život trestanca, rovnako aj život v rozprávke. Tvorivosť a talent dostali priestor, keď sme dali dokopy zopár kapiel a o zábavu bolo postarané. Už tradične sa konali veľké športové hry, ktoré toho roku korešpondovali s tými svetovými, olympijskými. Taký vikingbal či vikingpál by sa isto uchytili aj vo svete.
Zahanbiť sa nenechali ani tí najstarší spomedzi táborníkov a úlohu pripraviť program na jeden deň zvládli pomerne vynikajúco.
A keďže na tábore sa nežije len cez deň, bohatý bol aj večerný program. Populárne boli najmä diskotéky, sem tam sme si posedeli pri ohníku za lahodného spevu Macky a Ľubky. Gitarista Peťo to niekedy tiež riadne roztočil. Nechýbali ani tradičné večerné hry, ako napríklad Šarády a trošku strachu nám navodila nočná hra v neďalekom lesíku.

Aj keď na chate nám bolo celkom fajn, čo by to bol za tábor bez výletov. A tak sme postupne navštívili sedliacky dvor, kde sme sa čo to podozvedali o tom, ako žili naši predkovia. V Novom Meste sme zahnali hlad americkou pizzou. Trenčín nám ponúkol príjemné odpoludnie na kúpalisku a filmový zážitok s Múmiou III. A nakoniec tu bola Trnava, v ktorej sme sa ocitli tak nejako neplánovane. Možno sa pán šofér inšpiroval návštevou miniatúr stredovekých hradov a tak nám toto historicky najstaršie mesto na Slovensku ponúklo príjemnú prechádzku svojimi zákutiami.

Nuž aj tohtoročný tábor našiel svoj koniec. Bolo to príjemných štrnásť dní medzi skvelými ľuďmi. Poďakovanie patrí všetkým ľuďom, čo sa nich podieľali, deťom i vedúcim a hlavne doktorke Macke za jej vynikajúcu starostlivosť.
Tábory sa tento rok skončili, no my sa už tešíme na tie čo prídu. Verím že sa zídu tí správni ľudia a o zábavu nebude núdza, hm pôjdem sa ja radšej zbaliť už teraz, nech to nezmeškám.