Filmová akadémia Škutovky 28.6.2008 – 11.7.2008

V roku 2008 sa Klubu Detskej Nádeje podarilo zorganizovať už šiesty ročník kardiotábora pre deti s kardiologickými ochoreniami. Na konci júna 2008 sa v RZ Škutovky v Liptovskej Osade stretlo 45 detí vo veku 7 až 16 rokov a 14 vedúcich, aby sa na dva týždne preniesli do sveta Filmovej akadémie Škutovky. Deti sa stali hercami vo Filmovej akadémii a po absolvovaní konkurzu sa hneď v prvý deň rozdelili do filmových štúdií: Dream Works, Paramount, New Line Cinema, Walt Disney, Warner Bross, 20th Century Fox. Naši herci mali počas celého tábora preukázať svoje herecké schopnosti v rôznych filmových žánroch a pokúsiť sa získať najvyššie herecké ocenenie Liposcar, ktoré udeľovala Filmová akadémia v posledný deň tábora na Filmovom festivale. Vedúci sa tak isto stali dôležitými osobami vo Filmovej akadémii, každý dostal nejakú funkciu potrebnú vo filmovom priemysle. Hlavné slovo vo Filmovej akadémii mala režisérka Maria Scuttini, finančné záležitosti mala na starosti producentka Gevenducha, táborovú poštu distribuovala Tanja Messenger, o podávanie jedla sa starala teta bufetárka Tajana, priebeh jednotlivých dní zaznamenávala scenáristka Mary M., na dodržiavanie pravidiel dohliadal inšpektor Komisár Keks, poriadok v apartmánoch kontrolovala kostymérka Jane Roomer, stratené veci deti mohli nájsť u rekvizitárky Marci Popcorn, o hudbu sa staral zvukár John Lemon, kaskadér Indy Rock zabezpečoval športové aktivity, Robi Hoo a Kitty N robili catering pre herecké hviezdy, u bútľavej vŕby Pipi Loty mohli deti riešiť svoje problémy a poslednú dôležitú funkciu mal strihač Matrix.

Vo Filmovej akadémii sa používali špeciálne peniaze starmelóny, ktorými boli deti odmeňované za svoje herecké výkony, ale mohli si ich aj zarobiť rôznymi živnosťami. Deti si otvorili napr. masážny salón, kozmetický salón alebo upratovanie. Starmelóny využívali napr. v čajovni otvorenej vždy cez poobedné voľno. Posledný deň tábora pred filmovým festivalom sme urobili jarmok, kde mohli deti starmelóny minúť napr. v cukrárni, slanom bufete, tetovacom štúdiu, fotografickom salóne, mačke vo vreci alebo aj vyhrať v hazardných hrách.

V celotáborovej súťaži o najlepšie herecké výkony počas jednotlivých dní medzi sebou súťažili všetky filmové štúdiá. Každý deň si zopár detí mohlo vyskúšať aké je to byť VIP hviezdou, keď dostali v špeciálnej obálke oznámenie, že sa stávajú hviezdou pre tento deň.

Každý deň sme sa ocitli v inom filmovom žánri zameranom na najznámejšie filmy daného žánru. Takto sme hneď na druhý deň putovali históriu pri žánri historických filmov. Deti sa zahrali stanovišťovú hru zloženú zo známych historických filmov, napr. Trója, Gladiátor, Asterix a Obelix, Traja mušketieri, Pearl Harbor. V rozprávkových filmoch sme sa stretli s rôznymi postavami zo známych rozprávok, napr. Popoluškou, čertom, vodníkom, ježibabou, babkou korenárkou, Maruškou s 12 mesiačikmi, ktoré si pre deti pripravili rôzne úlohy. Okrem toho sme stihli absolvovať aj rozprávkový karneval. Počas dňa dobrodružných filmov sme hľadali poklad Pirátov z Karibiku podľa cesty zašifrovanej v lese, ako to robieval Indiana Jones. V žánri prírodopisných filmov nás navštívil miestny horár, ktorý nám porozprával o zvieratách žijúcich v okolí. Poobede si deti vyskúšali starostlivosť o zvieratká – vedúcich prezlečených napr. za mačku, kocúra, myš, nosorožca, veveričku, lemura, chameleóna, prasiatko, ovcu, motýľa, larvu, slona, vlka – v hre Safari. V komédiách sme si zahrali hru Vláčiky a vyskúšali svoje spevácke umenie v súťaži Superstar. Vo fantasy filmoch sa deti na chvíľu stali hobitmi v Pánovi prsteňov a mali si postaviť v lese hobitie nory, ktoré hodnotila špeciálna komisia. Večer deti prišli do Rokfortskej čarodejníckej školy, kde sa učili rôzne kúzla ako Harry Potter. V žánri detektívok deti absolvoval výcvik detektívov, ktorý potrebovali pri pátraní v lese.

Súčasťou tábora boli aj štyri atraktívne výlety. V žánri romantických filmov sme sa vybrali na Oravu, kde sme sa plavili na pltiach do Oravského Podzámku, navštívili sme Oravský hrad a na Oravskej priehrade sme boli na vyhliadkovej plavbe loďou na Slanický ostrov. Oravský výlet sme ukončili v Tescu v Dolnom Kubíne, ktoré malo u detí veľký úspech J. Na ďalšom výlete sme sa pozreli na Liptov, kde sme si mohli vyskúšať jazdu na bobovej dráhe v Pavčinej Lehote, jazdenie na koníkoch v Liptovskom Mikuláši a plavbu loďou po Liptovskej Mare. Na obed sme išli do reštaurácie v Liptovskom Mikuláši. Výlet niektorí zakončili na archeologickom nálezisku Havránok nad Liptovskou Marou a iní dali prednosť posedeniu pri priehrade. Dlhoočakávaného rozchodu spojeného s nákupmi sa deti dočkali v meste Martin, kde sme ich zobrali aj do pizzérie. Ešte pred mestom sme sa však išli pozrieť ako žili naši predkovia do Múzea slovenskej dediny pri Martine. Menšiu vychádzku v prírode sme absolvovali počas posledného výletu na Donovaloch, kde sme sa vyviezli lanovkou na Novú hoľu a odtiaľ sme sa prešli na najbližší kopec s názvom Zvolen, odkiaľ bol nádherný výhľad. Z Donovalov sme išli do Ružomberku, kde si na pešej zóne mohli deti dosýta užiť rozchod. Naša vďaka patrí všetkým navštíveným atrakciám, kde nám poskytli zľavu alebo voľný vstup.

V celotáborovej súťaži o najlepšie herecké výkony počas jednotlivých dní medzi sebou súťažili všetky filmové štúdiá. V posledný táborový večer sme sa všetci stretli na filmovom festivale, kde si ocenenia Liposcar prevzalo nielen víťazné filmové štúdio 20th Century Fox, ale aj všetci ostatní herci. Po filmovom festivale sme si všetci naposledy posedeli pri táboráku a potom nasledovala Afterparty s diskotékou.

V starostlivosti o zdravotný stav účastníkov tábora sa vystriedali MUDr. Anna Kalinayová z Liptovského Mikuláša a Doc. MUDr. Alexander Jurko, PhD. z Martina, za čo im patrí naša vďaka.

Deti mali pobyt v kardiotábore zadarmo, celý tábor bol hradený z 2 % z daní poskytnutých Klubu Detskej Nádeje a z dotácie vo výške 150 000 Sk od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Všetci vedúci – dobrovoľníci aj obaja lekári pracovali bez nároku na odmenu. Ďakujeme všetkým, ktorí nás podporili pri organizovaní tohtoročného kardiotábora.

Majka Horníková, vedúca kardiotábora Klubu Detskej Nádeje