Celý náš príbeh sa začal už niekedy dávnejšie, pred pár mesiacmi a to nápadom usporiadať letný tábor pre deti liečené na srdiečko. Inšpiroval nás k tomu fakt, že sa v súčasnosti takéto tábory pre deti nerobia a tak môžu tieto detičky len ticho závidieť svojim rovesníkom. Od myšlienky k realizácii nášho zámeru ubehlo ešte mnoho času, ale konečne koncom februára 2003 sme zohnali dohromady skupinu dobrovoľníkov a dostali prísľub finančných prostriedkov, a tak sme si mohli povedať: „Ideme do toho!“

A tak po období naplnenom mnohými prípravami, konečne sme sa stretli s tými, pre ktorých sme to celé robili a to sú naše decká.

1. júla sa začali zhromažďovať pred bratislavským Istropolisom a môžem povedať, že boli naozaj skvelí, prišli ešte skôr, ako bolo dohodnuté a tak sme odchádzali ešte pred časovým limitom. Zamávali sme rodičom na rozlúčku a potom nám už cesta rýchlo ubiehala. Cieľom našej cesty bol Penzión Lalíky v Oščadnici, ktorý sa nám stal na skoro dva týždne naozajstným domovom. Dvadsaťdeväť detí, desať vedúcich a náš super pán doktor, ktorý našťastie nemusel zasahovať často sa mohlo vybrať v ústrety dobrodružstvám. A verte, že úloh a nástrah na nás čakalo veru dosť! Hneď po našom príchode sme sa všetci dozvedeli, že máme dôležitú úlohu, musíme nájsť súčiastky a spoločne poskladať stroj času, ktorým budeme po celú dobu trvania tábora cestovať. Úlohy to neboli jednoduché, veď posúďte sami, museli sme preliezať medzi dvoma zavesenými lanami, strafiť sa do železného vedra tak, aby sme prevážili kladu, bolo potrebné vytiahnuť súčiastky z vedier plných blata, hnoja a iných gebuzín, či vylúštiť tajničku. Ale boli sme všetci veľmi šikovní a preto sme ťažké úlohy do bodky splnili. Otvorili sa nám teda možnosti cestovania v čase, každé ráno sme objavili iné obdobie: Pravek, Antické Grécko, Obdobie veľkých námorných bitiek, Stredovek, Rok 2200, ale aj súčasnosť, preniesli sme sa tiež do obdobia našich starých otcov a prostredia klasickej kysuckej dediny, zažili sme dokonca aj Rozprávkový čas, ba jedného pekného dňa sa nám stroj času aj pokazil a to sme sa museli veľmi snažiť, aby sme ho opravili a naša misia mohla ďalej pokračovať.

Urobili sme si aj dva výlety, jeden na Oravský hrad, kde sme videli aj vystúpenia šermiarov a sokoliarov a druhý výlet na ranč, kde sme sa povozili na koníkoch. A veru jazdci by z nás boli perfektní! V sedle nám to fakt pristalo.

Okrem toho sme súťažili na Olympijských hrách a večer sme dostali medaile za naše výkony. S nepriazňou počasia sme si tiež hravo poradili a pokiaľ vonku lialo ako z krhly, my sme sa naučili najrozmanitejšie výtvarné techniky. Vyskúšali sme si maľbu na sklo, na textil, patlanie, navliekanie pravekých náhrdelníkov, výrobu farebnej soli, techniku sypaných mandál z korenia alebo modelovanie z cesta. Zo všetkých našich umeleckých výtvorov sme si urobili peknú výstavku a potom si každý tie svoje zobral domov na pamiatku alebo ich niekomu podaroval.

A večer sme si každý deň pekne vyhodnotili, tí, ktorým sa cez deň mimoriadne darilo si prišli pre diplom a sladkú odmenu, ostatní vedeli, že sa na nich šťastie obráti určite nabudúce, veď predsa každý v niečom vynikal. A všetci spoločne sme si pri táboráku zaspievali.

Prežili sme spolu nádherné dva týždne plné radosti a priateľstva. Pri odchode nám bolo veľmi ľúto, že sa tie krásne časy už končia. Naše decká si priali reprízu tábora aj na budúci rok a my sme im sľúbili, že urobíme všetko pre to, aby sa im to splnilo.

Na záver by som sa chcela poďakovať za podporu všetkým našim sponzorom: Hodina deťom, Doprastav, IKEA, Nestlé, McCarter, ako aj všetkým tým, ktorí nám prispeli svojím 1 % z daní.

Naša vďaka patrí tiež primárovi MUDr. M. Hrebíkovi a MUDr. R. Dinkovi, takisto ako aj pani Z. Gánóczyovej – majiteľke Penziónu Lalíky.

V neposlednom rade sa chcem poďakovať všetkým dobrovoľníkom, ktorí sa tábora zúčastnili ako vedúci, bez nich by realizácia tábora nebola možná.