Rok po úspešnej premiére kardiotábora, ktorý sa prvýkrát konal v Oščadnici v roku 2003, sa nám podarilo zorganizovať druhý kardiotábor. Na tábore sa zúčastnilo 35 detí, 12 vedúcich a doktor z detského kardiocentra v Bratislave aj so svojou rodinou.

Dva krásne týždne sme prežili v Chate Kamenisté v Hronci, ktorá sa hneď po príchode zmenila na zlatokopecké mestečko Samstone, v duchu ktorého sa niesol celý tábor. Prvý večer sme si vypočuli legendu Samstone o starom zlatokopovi Samovi, oboznámili sa s pravidlami života v Samstone a s obyvateľmi mestečka – každý vedúci mal svoju funkciu. Mali sme tu všetkých, ktorí patria k poriadnemu zlatokopeckému mestečku – šerifa, sudcu, obhajcu, felčiara, novinára, učiteľa, reverenda, bankára, fotografa, miestnu kapelu, ba aj kata. Deti dostali mešce s naozajstnými zlatkami a dozvedeli sa, ako si môžu založiť rôzne živnosti, podnikať a zarábať si zlatky. V priebehu tábora nám pribudli živnosti od výmyslu sveta, mali sme k dispozícii napr. reklamnú agentúru, úrad práce, veštiareň, upratovaciu čatu, kozmetický salón, mobilného operátora Samstel či ženskú poradňu. Deti boli veľmi podnikavé. Každý deň sme mali vyhradený priestor na vykonávanie živností a večer pri vyhodnotení dňa bol každý príjem zdaňovaný. Večer tiež prebiehal súd s neposlušníkmi, celkové vyhodnotenie dňa, pri peknom počasí pri ohni, inak v spoločenskej miestnosti. Vydávali sme tiež mestské noviny Samstoneský deň, do ktorých deti prispievali svojimi príspevkami. Ako v každom poriadnom meste fungovala aj mestská galéria, kde sme mali vystavené výsledky z poobedňajších tvorivých dielní. A vytvoriť sme toho teda stihli dosť, napr. stromčeky šťastia z drôtikov, rámiky oblepované servítkami, náramky priateľstva. No najdôležitejším asi bolo hľadanie pokladu starého Sama, ku ktorému sme sa mali dostať pomocou starej mapy.

Okrem každodenného života mestečka sme sa zabavili množstvom hier. Hrávali sme sa menšie hry pri chate, alebo aj tie väčšie, na ktoré sme väčšinou využili lúku neďaleko chaty alebo nevyužívanú asfaltku pri chate. Medzi naše najvydarenejšie hry patrili Veksláci, Dědečkové, Safari, Agenti, Nichtburgerov šesť a pol boj, či Dobrodružná cesta zálesáka Rolfa.Keď nám počasie neprialo, poslúžila nám spoločenská miestnosť napr. na Vilomeniny, Hodinu pravdy alebo Kufor. Podnikli sme tiež dve vychádzky do Kamenistej doliny, ktorá začína pri chate a podľa ktorej je vlastne aj Chata Kamenisté pomenovaná.

Okrem tohto všetkého sme si tábor spestrili štyrmi výletmi, na ktoré sa deti veľmi tešili. Naším prvým výletom bola cesta za koníkmi do dediny Sihla. Keďže nás bolo priveľa, rozdelili sme sa na dve skupiny, jedna išla na gazdovstvo Marekov dvor a druhá do Hucul klubu na Sihle. Nakoniec sme ale všetci skončili na Marekovom dvore, kde sa väčšine našich mestských detí veľmi páčilo. Domáci nám ukázali celé gazdovstvo, niektorí si vyskúšali aj pretláčanie sa s capkom Kubkom. Potom sme sa povozili na koníkoch.

Druhý výlet nás zaviedol do neďalekej Bystrianskej jaskyne, kde sme mohli poobdivovať nádhernú jaskynnú výzdobu.

Pretože naša chata ležala v bezprostrednej blízkosti Čiernohronskej železničky a každodenne sme počúvali húkanie vláčika, jedným z našich výletov bola jazda Čiernohronskou železničkou do Čierneho Balogu a odtiaľ do Lesníckeho skanzenu vo Vydrove. Napriek zhoršenému počasiu sme sa prešli v Lesníckom skanzene po náučnom chodníku, všeličo nové sme sa dozvedeli a videli, napr. lesné stroje harvestory, dreveného medveďa v brlohu alebo na strome, či snežné jamy.

Pri poslednom výlete sme navštívili Banskú Bystricu. Najprv sme si pozreli prírodovednú expozíciu Stredoslovenského múzea v Tihányiovskom kaštieli a potom nasledovala dlhoočakávaná orientačná hra v meste. Deti mali splniť náročné i menej náročné úlohy. Poobedie sme využili na rozchod a nákupy. Nakoniec sme v Banskej Bystrici navštívili sokoliarsku skupinu sv. Bavona priamo v ich sídle, kde nám ukázali vtáky vo voliérach a porozprávali o sokoliarstve. Videli sme sokoly, krkavca, ale aj snežnú sovu Harryho Pottera.

Na konci celého tábora nás čakala cesta za pokladom starého Sama, ktorý nás sprevádzal od začiatku tábora. Deti poskladali kúsky mapy, ktoré zbierali počas tábora ako odmenu za hry a mohli sme vyraziť. Cestou sme však museli prekonať nástrahy a vyriešiť úlohy, aby sme sa dostali k pokladu. Pretože deti boli veľmi šikovné, poklad a odmenu v ňom sme samozrejme našli. V poklade na deti čakali sladkosti, rámiky s fotkami, pamätné plakety mestečka Samstone, či suveníry z Čierneho Balogu.

Našli sme síce poklad starého zlatokopa Sama, ale ozajstným pokladom sa pre všetkých účastníkov tábora stali spomienky na dva krásne prežité letné týždne a nové priateľstvá. Pri rozlúčke mnohí z nás plakali a sľubovali si, že sa stretnú aj o rok v kardiotábore.

Naša vďaka patrí nášmu skvelému mestskému felčiarovi MUDr. Robovi Dinkovi za príkladnú starostlivosť o zdravotný stav našich táborníkov, ako aj všetkým vedúcim, ktorí sa tábora zúčastnili a s obrovským nadšením pripravovali pre deti čo najpútavejší program. Náš druhý kardiotábor by sa samozrejme nemohol uskutočniť bez pomoci sponzorov, ďakujeme Nadácii pre deti Slovenska, ktorá nás podporila v programe Stierame rozdiely v spolupráci s firmou Tipos, firmám Doprastav, Ikea, McCarter, Čiernohronská železnica, ako aj všetkým tým, ktorí nám venovali svoje 2% z daní.