Od roku 2002 sa Klubu detskej nádeje darí organizovať dva letné onkotábory – pre menšie a pre väčšie deti. Veľký onkotábor sa tento rok konal v chate Univerzity Komenského na Richňave pri Banskej Štiavnici. V termíne 7. – 20.8. 2005 sa ho zúčastnilo 42 detí vo veku 13 až 19 rokov, 14 vedúcich a lekár. Prvý týždeň tábora sa o zdravotný stav detí starala Mudr. Monika Kovácsová a druhý týždeň Mudr. Boris Ivanič, za čo im patrí naša vďaka.

Program tábora bol prispôsobený potrebám väčších detí. Okrem hier a organizovaného programu mali dostatok voľného času. Zahrali sme sa napr. čínsku krížovku, rôzne hry na lúke alebo sme jedno doobedie prežili v starovekom Grécku s gréckymi bohmi a bohyňami a starými gréckymi bájami. Tematicky ladený sme mali jeden deň, v ktorom program pripravili vedúci študenti Prírodovedeckej fakulty. V tomto prírodovedeckom dni sme sa dozvedeli mnoho nového o hadoch a potkanoch, izolovali sme vlastnú DNA, určovali sme hmyz, sledovali sme vzorky pod mikroskopom. Cez prírodovedecký deň nás navštívila STV a večer v správach odvysielala príspevok o našom tábore. Za zlého počasia sme si mohli v jedno doobedie vyskúšať v spoločenskej naše vedomosti pri súťažiach Riskuj, Milionár alebo AZ kvíz. V peknom počasí deti zase vyskúšali svoje schopnosti a zručnosti pri varení v prírode.

Najobľúbenejším večerným programom boli diskotéky, ale stihli sme si aj opekať pri táboráku alebo skúsiť spevácke umenie v súťaži Richňava hľadá superstar. Keďže sme boli v tábore akurát v čase, keď padajú meteority perzeidy, oživením večerného programu bolo aj pozorovanie meteoritov z lúky pri chate. Deťom sa tiež veľmi páčila nočná hra.

Táborový program doplnil koncert skupiny Heaven Shores. Veľký úspech mala aj návšteva policajtov z Banskej Bystrice, ktorí nám na lúke predviedli fingovaný prepad auta a potom nám porozprávali o svojej práci a poukazovali svoju policajnú výbavu: zbrane, svetlice, prilby, nepriestreľné vesty… Prvú pomoc sme si mohli vyskúšať pri návšteve záchranára zo Záchrannej služby. No a aby sme mali tieto tri zložky kompletné, posledný deň k nám zavítali hasiči z Okresného hasičského zboru v Banskej Štiavnici. Tiež porozprávali o svojej práci a deti si skúsili pre zmenu hasičské prilby alebo striekanie vody z hadíc.

Prekvapením pre deti boli aktivity v posledný deň tábora, keď si pri Richňavskom jazere mohli zajazdiť na motorkách, strieľať z džípu za jazdy na terče zajacov alebo vyliezť po lane a spustiť sa ponad jazero.

Využili sme aj blízkosť Richňavského jazera, kde sa niektorí z nás boli viackrát kúpať. Škoda len, že počasie nebolo až také dobré.

Tradíciou na onkotáboroch je hranie divadla pre verejnosť. Inak to nebolo ani tento rok. 14.8. si deti zahrali divadlo pri Richňavskom jazere. Divadlo malo názov Mele mele, podľa vzoru televízneho programu Tele tele. Divadelným programom sprevádzali dvaja moderátori a v scénkach sa striedali deti, ktoré účinkovali v rôznych televíznych programoch. Deti zahrali napr. súťaže Milionár, Riskuj a nepyskuj, správy, reklamy a iné televízne programy. Divákov prišlo veľa, dovolenkujúci ľudia z okolia, ale aj rodičia a príbuzní detí, ktorí to k nám nemali veľmi ďaleko. Po divadle nasledovala zaslúžená odmena: grilpárty pri jazere a diskotéka pri jazere pod hviezdami.

Ako na každom tábore, tak aj na tomto sa deti veľmi tešili na výlety. Pripravili sme tri výlety. Na prvom výlete sme sa rozdelili na dve skupiny. Deti, ktoré už mali 15 rokov išli na exkurziu do Jadrovej elektrárne v Mochovciach a do Levíc. Druhá skupina, deti pod 15 rokov, išli najprv na Ranč Nádej do Svätého Antona povoziť sa na koníkoch a potom do Banskej Štiavnice. V Banskej Štiavnici na deti čakala orientačná hra a po nej pizzéria. Druhý výlet sme si spravili do Bojníc. V Bojniciach sme absolvovali prehliadku Bojnického zámku a po nej sme navštívili ZOO Bojnice. Výlet sme ukončili v Tescu v Prievidzi (no čo už, trochu konzumu hádam nezaškodí). Na poslednom našom výlete nás privítala starobylá Kremnica. Tu sme si pozreli Múzeum mincí a medailí. V rámci prehliadky sme mohli zísť aj do skutočnej bane. Po rozchode si deti mohli vlastnoručne vyraziť mince pre šťastie. Okrem tohto všetkého sme si prezreli výstavu fotografií. Všetky výlety sa nám vydarili.

Vydaril sa vlastne aj celý tábor. Posledný deň sme sa lúčili so smútkom v očiach a sľubovali si, že sa stretneme aj o rok. Za to, že sme mohli zorganizovať dva onkotábory, aj tento rok vďačíme najmä našemu hlavnému sponzorovi: Lige proti rakovine. Ďakujeme tiež všetkým ostatným, ktorí nám prispeli materiálne alebo finančne a v neposlednej rade aj všetkým vedúcim dobrovoľníkom.