Klubu Detskej Nádeje sa v lete 2005 podarilo zorganizovať už tretí kardiotábor pre deti s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Konal sa 1. – 14. júla 2005 v Hronci pri Brezne, v RZ Poniklec. Tábora sa zúčastnilo 36 detí od 7 do 16 rokov a 13 vedúcich. O zdravotnú starostlivosť sa staral lekár z Detského kardiocentra v Bratislave.

Tohtoročný tábor sa niesol v duchu Rozprávkového kráľovstva. Do tejto celotáborovej témy a hry bol pripravený program na každý deň. Deti sa hneď v prvý deň rozdelili na 4 kniežatstvá (oddiely) a sami si vybrali názov kniežatstva. Mali sme Špiónky, Vlčice, Mudrcov a Orly. Po kniežatstvách súťažili aj v celotáborovej hre. Každé kniežatstvo tiež dostalo svoj denník – tajnú knihu, do ktorej sme im pripravovali úlohy a otázky. Odpoveďami na ne získali cenné bodíky do celotáborovej súťaže.

Ako v každom správnom kráľovstve sme mali kráľovskú radu. Okrem kráľa a kráľovnej ju tvorili kráľovský kat, zbrojnoš, princezná, pisár, bankár, veštica, poštárka. V kráľovstve sme používali dukáty, za ktoré si deti mohli kupovať rôzne služby a tak isto nimi aj platili pokuty za priestupky voči kráľovským zákonom.

V prvý večer deti vypili čarovný nápoj, ktorý spôsobil, že sa každý deň prebudili v inej krajine. Každý deň sme spoločne spoznávali iný štát alebo krajinu a jej rozprávky. V prvý deň tábora sme navštívili Rusko a zahrali sme sa spolu s Mrázikom, Nastenkou, Marfou, Ivanom, babou Jagou. Druhý deň sme sa ocitli v starovekom Grécku, kde sme stretli postavy zo starých gréckych mýtov a bájí, napr. boha Dia, kráľa Augiáša, Herakla, Atlasa… Cez eskimácky deň sme sa zúčastnili na pretekoch eskimáckych psích záprahov. Navštíviť Anglicko samozrejme nešlo bez Harryho Pottera, tak sme si vyskúšali jeden deň na Rokfortskej čarodejníckej škole. V Ázii sme sa na lúke zahrali Čínsku krížovku. V Afrike sa deti postarali o zvieratká v hre Safari. Cez nemecký deň k nám zavítala Červená čiapočka so starou mamou, vlkom a poľovníkom. Švédskom nás zase sprevádzala Pipi Dlhá pančucha. Švédskou špecialitou bola čarovná cesta za trolom. Posledný táborový deň sme sa zobudili v Arábii a doobedie sme strávili na arabskom trhu.

Okrem takýchto tematický hier sme sa v peknom počasí hrávali na lúke pri chate rôzne hry a netradičné športy. Vyskúšali sme si napr. dekobal, ringo, lakros, petang…

Poobede sme sa zabavili tvorivými dielňami. Deti vyrábali napr. šperky z drôtikov a korálkov alebo maľovali hrnčeky. Večerný program bol veľmi pestrý. Okrem diskoték a táborákov, sme si v prípade zlého počasie spievali v spoločenskej miestnosti. Svoju fantáziu sme využili pri karnevale alebo Improlige. Veľký úspech mala súťaž Kráľ hľadá superstar, do ktorej sa zapojili naši odvážni speváci.

Celotáborový program obohatili tri výlety, na ktoré sa deti veľmi tešili. Bohužiaľ nám počasie neprialo ani pri jednom z nich. V deň, ktorý sme trávili pri slovenských rozprávkach, sme podnikli výlet Čiernohronskou železničkou do Čierneho Balogu. Škoda bola, že sme kvôli vytrvalému dažďu a veľkej zime nemohli pokračovať ďalej do Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline. Cez americký deň sme navštívili Banskú Bystricu, kde na deti čakala orientačná hra a po nej dlho očakávaný rozchod. Prekvapením pre deti bola pizzéria. Pôvodný plán – kúpalisko nám zase skazilo počasie, tak sme poobede išli aspoň na mestskú plaváreň. Na poslednom výlete, cez indiánsky deň, sme najprv videli krásnu Bystriansku jaskyňu a potom sa deti išli povoziť na koníkoch na gazdovstve Marekov dvor. Okrem koníkov mali u detí úspech aj iné domáce zvieratká, hlavne prítulné psíky a cap Kubko.

Celotáborová téma a hra vyvrcholila v posledný deň. Poobede sa deti vybrali hľadať poklad, ktorý na ne čakal ukrytý na lúke a strážený kráľom. Deti boli šikovné a zdolali nástrahy na ceste za pokladom a tak sa mohli tešiť z táborových tričiek, knižiek a iných drobností z pokladu. Večer sa tiež konalo vyhlásenie výsledkov táborovej súťaže kniežatstiev. Potvrdilo sa, že niekedy môžu poraziť šikovní menší tých starších, pretože veľkú tortu ako cenu tejto súťaže, vyhrali menšie dievčatá – kniežatstvo Špióniek. Na torte si ale pochutnali všetci. Rozlúčili sme sa pri táboráku a rozlúčkovej diskotéke. Smutno bolo každému z nás, keď nastalo posledné lúčenie pri autobuse. Snáď sa nám podarí takýto pekný kardiotábor zorganizovať aj o rok…

Deti mali pobyt v kardiotábore zadarmo, za čo vďačíme našim sponzorom: firmám Doprastav, Ikea, McCarter, Nadácii Detského kardiocentra, Magistrátu hlavného mesta Bratislava, ako aj všetkým tým, ktorí nám prispeli svojim 2 % z daní. Osobitná vďaka patrí tiež nášmu lekárovi Mudr. Robovi Dinkovi za príkladnú starostlivosť o zdravotný stav detí. Ďakujem aj všetkým vedúcim – dobrovoľníkom, ktorí sa tábora zúčastnili bez nároku na odmenu.