Veľký onko tábor sa konal skoro na konci sveta. Najprv sme prešli dlhú dedinu Ľubietová, potom dlho, dlho po úzkej rozbitej ceste a potom zrazu naša chata. Za ňou už len listnatý les, lúky a kukuričné polia. Chata sa volala Poľnohospodár a 45 detí, 14 vedúcich a lekár v priebehu dvoch týždňov(6.8 – 20.8 2006) preverili jej kvality a ústretovosť pani chatárky. Pre cukríky septolete, ošetrenie popálenej nohy z harleyackej motorky, či pár pekných štichov sme chodili za našimi doktormi – najprv Julom a potom Monikou. Robili to bez nároku na odmenu a za to, ako sa o nás skvelo starali si zaslúžia veľké ďakujem.

Deti od trinásť do osemnásť rokov sú veľmi náročná skupina na vytvorenie uspokojivého a zaujímavého programu. Pre veľký počet detí mala väčšina hier stanovišťový charakter. Na nich si preskúšali svoju šikovnosť, dôvtip, odvahu či vynaliezavosť. Jednotlivé dni boli rozdelené medzi vedúcich a tak sa podarilo vytvoriť rôznorodý program. Deti mali trochu fyziky – vyrábali si vodné kolesá, biológie – pozvaná ornitologička nachytala do sietí tamojšie vtáčiky a porozprávala o nich. Jej kolegovia, biológovia zase prezradili čo to o plazoch, hadoch, vodnom hmyze, potkanoch či DNA. Naše pozvanie prijali aj šermiari z Brezna, ktorí okrem pútavej ukážky dovolili deťom vyskúšať si ich stredoveké zbrane. Na jeden večer prišiel len pre nás zaspievať Peter Bažík – superstar. Jeden deň sa do úlohy táborky vžili najstaršie deti. Podarilo sa im pripraviť program plný športových turnajov. Skutočná táborka vďačne pomáhala v úlohe detí. Do programu boli vždy zapojené aj menej mobilné deti – ak sa nedalo inak, vymysleli sa špeciálne úlohy len pre nich.

Výlety sme si spravili tri. Na prvom sme navštívili Bystriansku jaskyňu, Čiernohronskú železničku a mesto Zvolen. V jaskyni sme presvedčili sprievodkyňu, že máme deväť druhov netopierov a že zabudla na Batmana. S vláčikom sme zažili zrážku s autom. Kým sme čakali na policajtov, časť z nás sa vybrala pozrieť starú známu chatu Kamenisté, ktorá bola neďaleko. Pri druhom výlete sme sa rozdelili na dve skupiny. Jedni šli raftovať na Hron a nechtiac sa v ňom aj vykúpali. Druhí sa šli kúpať dobrovoľne a to na kúpalisko do Banskej Bystrice. Obe skupiny mokrý deň zakončili v pizzérii. Najvzdialenejší výlet bol do Liptovského Mikuláša a do westernového mestečka. Pozreli sme si predstavenia s kovbojskou tématikou a z atrakcíí bol pre deti zaujímavý najmä elektrický býk. Napokon aj víťaz súťaže bol jeden z našich – Matúš.

Niektoré deti chodia na KDN tábor už niekoľko rokov a tak medzi nimi vznikli veľmi dôverné, srdečné vzťahy. Každoročne sa na seba tešia, a ako povedal Robko – kamaráti sú práve ten dôvod, prečo na tábor chodia – to predstavuje 95%. Pripravený program môže byť akokoľvek skvelý, predstavuje len 5 %. Nebránia sa však ani nadväzovaniu nových vzťahov a tak štvrtina nových detí bola veľmi rýchlo začlenená. Pri rozlúčke v teplý augustový deň som často počula otázku: „A bude aj tento rok zimný tábor?“