Malý onko – Kokava nad Rimavicou Tohtoročný malý onko tábor pre deti s onkologickými ochoreniami od 6 do 12 rokov sme zorganizovali v termíne 22.7. – 2.8.2006 v Chate Hámor v Kokave nad Rimavicou. Zúčastnilo sa ho skoro 40 detí, 14 vedúcich a lekárka.

Hneď prvý večer sme sa všetci ocitli v Rozprávkovom kráľovstve, kde panoval kráľ Maximilián Kúlius Vymúdrený s kráľovnou Alenou. Úlohou detí – poddaných bolo pomocou časostroja cestovať medzi krajinami a rozprávkami a pomáhať im tam riešiť problémy. Náš časostroj prototypu Hammor zostrojil šialený vynálezca Edison von Dreistein.

Deti – kráľovi poddaní boli rozdelení do 4 rodov: Čučoriedkovo, Hruškovo, Jahodovo a Hroznovo. Vedúci tvorili kráľovskú radu a každý bol minister nejakej oblasti: mali sme ministerku zdravotníctva, ministerku stravovania, poriadku, masmediálnej komunikácie, ministra obrany, ministerku pôšt a telekomunikácií, ministerku vnútra…. Chýbal nám len minister školstva, ale keďže boli prázdniny, tak sme ho až tak veľmi nepotrebovali. Deti aj ministri mali rozprávkové mená, podľa ktorých sme sa v kráľovstve poznali. Používali sme tiež špeciálne platidlá – drahokamy, platné len v Rozprávkovom kráľovstve. A ako v každom správnom kráľovstve sme mali aj vlastnú hymnu.

To sa ale nestalo. Keď sme sa prvý krát prebudili, zistili sme, že sa pokazil časostroj a my sme sa ocitli niekde úplne inde (v Rusku a mali sme prísť za Maxipsom Fíkom), než kam sme mali plánované letieť. Časostroju chýbali niektoré dôležité súčiastky. Preto sme potom každý deň prileteli do inej krajiny a inej rozprávky, než kam večer predtým určil Edison. V každej z týchto navštívených krajín sme museli nájsť súčiastku z časostroja, aby sme posledný deň mohli letieť domov.

V Rusku nás privítal Mrázik. Spolu s ďalšími postavami z tejto rozprávky – Marfou, Nasťou, Ivanom, čarovnou babičkou, trpaslíkom… nám pripravili rôzne úlohy, po splnení ktorých sme dostali prvú stratenú súčiastku z časostroja.

V Číne sme sa najprv ocitli na čínskom trhovisku, kde sme sa od čínskej predavačky dozvedeli, že našla našu súčiastku, ale cestou jej vypadla z voza. Na to, aby sme zistili, kde táto súčiastka je, sme museli vylúštiť Čínsku krížovku. Podarilo sa a my sme získali druhú súčiastku, presnejšie dnes išlo o riadiace centrum.

U Eskimákov sme súťažili v špeciálnych eskimáckich súťažiach: triafanie loptičkou do spoločensky unaveného Yetiho, beh tučniakov, hod harpúnou, prechod cez ľadové kryhy a lov rýb obrovskou udicou. Súťaže sa podarili a Eskimáci nám vrátili ďalšiu stratenú súčiastku.

Švédskom nás sprevádzala Pipi Dlhá Pančucha. Nachystala si pre nás rôzne silácke súťaže – ako preťahovanie sa lanom, pretláčanie rukou či držanie plných fliaš vody. Nebolo to veru ľahké… Za odmenu nám Pipi priviedla svojho koňa, na ktorom sa deti mohli povoziť. A na olovrant sme si pochutnali na originálnych švédskych stoloch. Večer nám Pipi dala súčiastku z časostroja.

V Afrike nám ľudožrút chcel zjesť jedného našeho poddaného, ale zachránil ho Ibi Maiga, ktorý zlákal ľudožrúta na Slovensko natočiť CD-čko. Súčiastku z časostroja nám ľudožrút dal za špeciálne africké hry a súťaže.

Podarilo sa nám aj navštíviť Harryho Pottera v Anglicku, presnejšie vyskúšali sme si jeden deň štúdia na Kokaforte. Rody poddaných sa zmenili na fakulty Chrabromil, Bystrohlav, Bifľomor a Slizolin. Za súťaže medzi fakultami si poddaní zaslúžili ďalšiu stratenú časť z časostroja.

Jeden deň sme strávili v spoločnosti bohov na Olympe, v starovekom Grécku. Afrodita dala deťom pre ňu typickú úlohu – aby jej vyrobili čo najkrajší šperk. Poobede sme si zasúťažili v Olympijských hrách.

Každé doobedie si mohli naši poddaní vybrať, akú činnosť budú robiť. Mali k dispozícii rôzne krúžky – napr. výtvarný krúžok, krúžok výroby korálkových šperkov, športový krúžok, tanečný krúžok, zdravotnícky krúžok, novinársky krúžok, kde natáčali reportáže a rozhovory s členmi kráľovstva alebo špeciálny lesnícky krúžok, v ktorom poddaní spolu s ministrom obrany vyrábali nejaké veľké prekvapenie.

Večerný program tvorili obľúbené diskotéky alebo táboráky s pesničkami.

Súčasťou tábora boli samozrejme aj výlety. Keďže počasie nám mimoriadne prialo, mohli sme navštíviť kúpaliská v Poltári a v Dolnej Strehovej. Očakávaný rozchod spojený s nákupmi sme si spravili v Lučenci. Počas dňa v Grécku sme pre našich poddaných pripravili super zážitok v podobe výletu na benefičný koncert do Rimavskej Soboty. Všetci sme si obliekli naše táborové tričká, aby sme sa nestratili a večer sme sa odviezli do Rimavskej Soboty. Na námestí sa konal koncert, na ktorom vystúpili napr. Zuzana Smatanová, Tomáš Bezdeda, alebo iní superstaristi. Deti boli nadšené, lebo sa im podarilo získať aj autogramy od niektorých účinkujúcich.

Na celodennom výlete sme boli najprv na prehliadke Ochtinskej aragonitovej jaskyne, kde sa všetkým páčila hlavne unikátna výzdoba. Cez obed sme si prezreli kaštiel v Betliari a poobede hrad Krásna Hôrka.

Počas celého tábora boli poddaní šikovní a snaživí a tak sa nám podarilo získať naspäť všetky stratené súčiastky z časostroja. Vďaka opravenému časostroju sme posledný deň konečne prišli tam, kam sme mali naplánované letieť. Na Slovensko. Doobeda sme sa išli pozrieť do lesa na to prekvapenie, ktoré nám pripravoval lesnícky krúžok. Zistili sme, že sa im podarilo v lese postaviť celé mestečko z materiálu, ktorý poskytol les. Poobede sme sa zúčastnili na jarmoku, kde mohli poddaní minúť táborové drahokamy nákupom rôznych služieb. Mali sme napr. kadernícky a kozmetický salón, cukráreň, taxislužbu, bufet, mačku vo vreci alebo aj rôzne hazardné hry, kde si mohli drahokamy ešte zarobiť. Večer, po rozlúčkovej diskotéke, sme pre poddaných pripravili naozajstné Vianoce. Ozdobený stromček, medovníky, sviečky, koledy, darčeky…

A potom posledný let časostrojom – DOMOV…

Deti mali pobyt v tábore zadarmo, za čo vďačíme hlavnému sponzorovi onkotáborov – Lige proti rakovine. Ďakujeme tiež mnohým firmám napr. Ikea, Nestlé, PSKA, mestu Martin, ktoré nám poskytli odmeny do súťaží a sladkosti. Naša vďaka tiež patrí lekárke MUDr. Lucii Olosovej, ktorá sa starala o zdravotný stav detí.

Hymna Rozprávkového kráľovstva:

Tam za horami, za siedmimi dolinami,
voda sa sype, piesok sa tam na hor leje,
kráľ Maximilián s poddanými sa tam smeje.

Každú noc spolu cestujeme pokiaľ spíme,
ráno zas v inej krajine sa zobudíme.
Spoznáme Grécko, Harry Potter začaruje,
Pipi zo Švédska pančuchu si naťahuje.

Letíme časom, rozprávkami, krajinami,
všetci voláme: Poďte tam aj zajtra s nami!
A ten kto nejde, ten veľkú chybu robí,
metál od kráľa jeho hrdlo neozdobí.