Kardiotábor pre deti s kardiologickými ochoreniami sa v roku 2006 konal už po štvrtý krát. V termíne 1. – 14.7.2006 sa v Penzióne Štiavnica v Liptovskom Jáne stretlo 35 detí vo veku od 7 do 16 rokov, 12 vedúcich a lekár z Detského Kardiocentra v Bratislave.

Témou kardiotábora 2006 bola plavba na Ostrov pokladov. Počas niekoľkých mesiacov pred táborom kapitán Petrolej do svojej flotily naverboval 35 námorníkov, s ktorými sa vydal na dobrodružnú plavbu za pirátskym pokladom. Flotilu kapitána Petroleja tvorila vlajková loď s posádkou v podobe námorníckej rady a 4 menšie lode, ktorých posádku vytvorili naši námorníci. Deti rozdelené do 4 oddielov – posádok svojich lodí si hneď prvý večer vymysleli názov svojej lode a namaľovali vlajku. Mali sme lode: Čierna perla, Modrý blesk, Victory a Smaragdová ilúzia. Posádky lodí dostali svoje lodné denníky, do ktorých sme im písali rôzne úlohy a otázky. Za ne mohli dostať body do celotáborovej súťaže.

Vedúci mali v námorníckej rade svoje funkcie: nesmel chýbať samozrejme kapitán, navigátor, misionár, pisárka a fotografka, pokladníčka, chyžná, kuchárka, poštárka, zbrojnoš, nepriateľ morskej choroby, veštica a dôležitú úlohu mal aj pirát. Tento pirát sa jediný zachránil kedysi počas strašnej bitky medzi kráľovskými bojovníkmi a pirátmi. Vtedy zahynul aj pirátsky kapitán Hook, ktorý predtým ukryl svoj poklad na neznámy ostrov. Kúsky mapy k pokladu poskrýval na rôzne ostrovy, pričom práve tento zachránený pirát si pamätal cestu na prvý z týchto ostrovov. Vedel tiež, že na každom kúsku mapy je zakreslená navigácia na ďalší ostrov, na ktorom mal byť ukrytý ďalší kus mapy k pokladu. Úlohou nás všetkých bolo navštíviť tieto ostrovy a získať všetky kúsky mapy k pirátskemu pokladu na Ostrove pokladov.

Pretože počas tábora sme sa nenachádzali v skutočnom svete, ale vo svete fantázie, každý z ostrovov, na ktorých sme so svojou flotilou pristali, bol nejako tematicky ladený. Vždy v noci sme sa plavili na ostrov, ktorý sme na veľkej mape určili podľa navigácie zo získaného kúska mapy k pokladu. Večer sa konal ceremoniál v prístave, kde boli odmenení víťazi súťaží alebo naopak potrestaní tí, čo sa nesprávali podľa palubného poriadku. Potom sme mohli zdvihnúť kotvu a plaviť sa ďalej.

Hneď druhý deň tábora sme sa priplavili na Praveký ostrov. Tu nás privítali pravekí obyvatelia, ktorí nám prezradili, že prvý kúsok mapy získame, keď splníme úlohy v stanovišťovej hre Flinstoneovci. Námorníci tu mali poskladať z písmenok názov pravekého zvieraťa, potom ho nakresliť a na ďalšom stanovišti uloviť lukom a šípmi, mali si vyskúšať jazdu v aute z doby kamennej nazvanom Flinstonemobil alebo bojovať s pravekým mužom Hugom.

Tretí deň sme strávili na Rozprávkovom ostrove, kde sme stretli rôzne rozprávkové postavy: princeznú, vodníka, ježibabu, Šípkovú Ruženku, škriatka… Aj oni si pre nás pripravili rôzne úlohy, po splnení ktorých sme dostali ďalší kúsok mapy.

V jednu noc sme na mori prežili veľkú búrku, kedy nás vietor zavial ďaleko na sever, až na Ľadový ostrov k Eskimákom. Tu nám Yeti prezradil, ako sa z ľadových krýh dostaneme opäť na otvorené more. Mali sme si vyrobiť lode ľadoborce, naučiť sa eskimácke pokyny a v družstvách s ľadoborcami nájsť cestu pomedzi ľadovými kryhami. Námorníci si vyrobili lode, naučili sa pokyny a potom štyria z družstva so zaviazanými očami ťahali loď a jeden bez šatky na očiach ich eskimáckymi pokynmi navigoval. Museli prejsť vyznačenú trasu v lese. Aj túto úlohu deti splnili a všetci sme sa mohli plaviť ďalej.

Na Indiánskom ostrove sme si spravili luky a šípy, ozdobili sme si stromy za totemy svojho indiánskeho kmeňa a zahrali sme sa hru Indiánsky golf.

Na Ostrove zmyslov sme si vyskúšali 5 svojich zmyslov a aj šiesty zmysel. Na stanovištiach sme mali rozpoznať rôzne vône, chute, zvuky, hmatom zistiť aké predmety držíme v ruke a v hre defilé sme si vyskúšali svoj zrak, keď sme si museli zapamätať aké obrázky sme už v rade za sebou videli a aké nie. Šiesty zmysel potrápil náš odhad – uhádli by ste napr. koľko fazuliek je v miske?

9.7.2006 sme zakotvili na Športovom ostrove, kde sme sa večer prostredníctvom TV zúčastnili na finále MS vo futbale. Ešte predtým sme si zmerali sily v netradičnej Olympiáde v disciplínach napr. hod topánkou, skok ďalekovysoký, skop muchy… Ale večer sa už všetko sústredilo na futbal: vyrobili sme si francúzske a talianske vlajky, pomaľovali sme sa ako správni fanúšikovia a vydržali sme sa pozerať až do posledného pokutového kopu.

Iný deň sme navštívili Ostrov džungle. V džungli námorníci stretli rôzne zvieratká, o ktoré sa museli postarať v hre Safari.

Na Ostrove ticha sme si zahrali hru Agenti. Museli sme byť pri nej úplne ticho, hľadať otázky poskrývané v lese a odpovede na ne nosiť potichu do domčeka svojho družstva. Ale naozaj úplne ticho, lebo agenti všetko vidia a všetko počujú…

Okrem tematických hier sme sa hlavne doobeda hrali veľa menších hier alebo netradičných športov na lúke pri chate. Ako po iné roky v obľúbenosti zvíťazil netradičný šport dekobal. Veď kto by sa nechcel schladiť vodou z prasknutého sáčku uprostred teplého letného dňa? Poobede, cez najväčšie teplo, sme v spoločenskej trávili čas pri tvorivých dielňach. Vyrábali sme šperky z korálkov, oblepovali sme rámiky servítkami, vyrábali sme si obrázky na sklo s window color alebo sme si pomaľovali námornícke klobúčiky farbami na textil. Večerný program okrem táborákov s pesničkami a diskoték spestrili súťaže Super kvíz, kde deti v družstvách odpovedali na rôzne otázky, pričom sa mohli poradiť so ctenými poradcami alebo obľúbená súťaž Kapitán hľadá Superstar.

Tak, ako na každom tábore sa deti veľmi tešili na výlety. Tento rok sa nám mimoriadne vydarili, aj vďaka počasiu, ktoré konečne po štyroch rokoch bolo na tábore pravé letné. Slnko svietilo každý deň, bolo horúco, spŕchlo len dvakrát, a hlavne na výletoch sme mali úplne ukážkové počasie.

Prvý výlet sme absolvovali na Tréningovom ostrove. Tu sme sa mali pripraviť na ďalšiu namáhavú plavbu za pokladom. Doobeda sme navštívili Demänovskú jaskyňu Slobody a cez obed sme si užili hodinku na vyhliadkovej plavbe loďou po Liptovskej Mare. Práve táto plavba bola veľmi aktuálna pre našu táborovú tému. Kapitán Petrolej konkuroval skutočnému kapitánovi. Poobede sme sa ešte presunuli do neďalekého Múzea liptovskej dediny v Pribyline, kde sme sa mohli oboznámiť s tým, ako sa žilo na Liptove kedysi. Pozreli sme si aj expozíciu v kaštieli z Parížoviec, v kostolíku z bývalej – dnes zatopenej – dediny Liptovská Mara, alebo expozíciu Považskej lesnej železničky.

Ďalší krásny slnečný deň sme sa vybrali do Vysokých Tatier. Deti boli úplne nadšené, lebo veľa z nich v Tatrách ešte nikdy nebolo. Lanovkou sme sa odviezli na Hrebienok a tu sme sa prešli po nenáročnej trase k Rainerovej chate, Studenovodským vodopádom a k Bilíkovej chate. S častými prestávkami na oddych sme túto prechádzku zvládli všetci. Z Vysokých Tatier sme išli na pizzu do Popradu a to bol pre deti tiež veľmi lákavý bod programu. Potom sme v Poprade mali chvíľu na rozchod a na prípadné nákupy. Dnešný ostrov sme nazvali Skalnatý.

Na poslednom výlete sme navštívili blízke mesto Liptovský Mikuláš. Tu sme si najprv pozreli expozíciu chránenej fauny a flóry v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva a potom sme mali všetci dlhoočakávaný rozchod na nákupy darčekov. Z Liptovského Mikuláša sme išli na obed do dediny Bobrovec. Tentokrát sme si na obed dali bryndzové halušky, veď čo by to bol za tábor na Liptove, keby sme neochutnali túto slovenskú špecialitu. A veru všetkým veľmi chutili. Neskôr poobede sme sa išli povoziť na koníkoch v peknom prostredí pod Západnými Tatrami. Dnes bolo asi najhorúcejšie zo všetkých výletov, preto sme sa zhodli na tom, že sme boli na Tropickom ostrove.

Okrem týchto celodenných výletov sme dvakrát využili blízkosť kúpaliska v Liptovskom Jáne a boli sme sa kúpať. Prvý raz nás na svoje kúpalisko Yetilandia pozval sám Yeti na Ľadovom ostrove. Dvakrát sme tiež boli na prechádzke v krásnej Jánskej doline. Ten druhý krát sme išli smerom do dediny na miesto nazývané Kaďa. Je to malé prírodné kúpalisko s termálnou vodou. Niektorí si Kaďu aj vyskúšali.

Počas celého tábora prebiehala medzi posádkami lodí celotáborová súťaž. Každému členovi posádky sa za víťazstvo, druhé a tretie miesto v súťažiach pripočítavali cenné bodíky, ktoré sa v posledný deň tábora v posádke spočítali.

Pretože všetci námorníci boli šikovní a získali všetky kúsky mapy k pokladu, posledný deň tábora sme sa priplavili na Ostrov pokladov. Poobede sme zložili mapu k pokladu a mohli sme sa vydať na poslednú cestu za pokladom. Na nej sme museli splniť niekoľko úloh, ktoré nachystali piráti. Jednou z nich bola úloha súdržnosti a priateľstva – všetci námorníci sa museli počas cesty za pokladom držať za ruky a prispôsobiť sa tempu tých pomalších. Spoločne takto prešli labyrintom, prekonali úsek na lúke, kde po zradnom moste cez dravú rieku mohlo prejsť iba 20 párov nôh, poradili si so záludnosťou hry telefón. Finálny úsek cez les viedol pirátskym cintorínom, cez ktorí museli námorníci prejsť úplne potichu. Odmenou za túto poslednú cestu a aj za celú 14-dennú plavbu bol pirátsky poklad ukrytý pod spadnutým stromom a prikrytý pirátskou vlajkou. Pirátsky poklad netvorilo žiadne zlato a drahokamy, ale niečo oveľa cennejšie. Spoločné spomienkové fotografie v rámikoch, ktoré si deti samy oblepovali servítkami, pamätné medaily, či rôzne dary od sponzorov – tričká, šnúrky na mobil, šiltovky, ceruzky, perá… No najcennejším pokladom z tábora sú pre všetkých nové priateľstvá a krásne spomienky.

Večer sme vyhodnotili celotáborovú súťaž – vyhrala posádka lode Victory, ale sladkú odmenu si zaslúžili všetci. Rozlúčili sme sa pri poslednom táboráku a potom sme si posledný krát zatancovali na diskotéke.

V deň odchodu bolo každému smutno už od rána, ako sa náš počet postupne zmenšoval. Pre niektorých prišli rodičia na chatu, my ostatní sme nastúpili do autobusu a viezli sme sa domov. Smutní z lúčenia a šťastní z krásne prežitých 2 týždňov zároveň.

Deti mali pobyt v kardiotábore úplne zadarmo. Vďačíme za to našim sponzorom: Nadácii Detského Kardiocentra, Slovenskej kardiologickej spoločnosti, Nadácii pre deti Slovenska – Hodine deťom a všetkým, ktorí poskytli Klubu detskej nádeje svoje 2 % z daní. Naša vďaka tiež patrí firmám: Ikea, Nestlé, Rajo, Abbott, Medlab, Intes, Istrobanka, Profesionálnej armáde SR a Magistrátu hlavného mesta Bratislava, ktorí nám venovali ceny a odmeny do súťaží. Za ústretovosť a finančnú pomoc při výletoch ďakujeme Slovenskému vodohospodárskemu podniku, Múzeu liptovskej dediny v Pribyline, Tatranským lanovým dráham, termálnemu kúpalisku Liptovský Ján, pánom Droppovi, Klasovitému a Kumančíkovi z Demänovskej jaskyne Slobody a MUDr. Kalinayovej. Ďakujem tiež nášmu lekárovi MUDr. Robovi Dinkovi za zdravotnú starostlivosť o deti a všetkým vedúcim – dobrovoľníkom, ktorí sa tábora zúčastnili bez nároku na odmenu.