Ako už býva začiatkom prázdnin dobrým zvykom, aj tento rok sa konal letný pobytový kardiotábor, už 5. v poradí. Tábor bol organizovaný občianskym združením Klub Detskej Nádeje v spolupráci s Detským kardiocentrom, Nadáciou detského kardiocentra a Slovenskou kardiologickou spoločnosťou. Na tábore sme privítali celkom 35 detí vo veku od 6 do 14 rokov a tiež 3 mladých vedúcich z radov bývalých našich táborových detí. Náš tím tvorilo ešte striedavo 12 skúsených vedúcich a lekár.

Celý náš pobyt sa niesol v znamení cestovania do vesmíru, kedy sme si museli po ekologickej katastrofe na Zemi urýchlene skonštruovať vesmírne moduly pre celú posádku a z dôvodu nemožnosti ďalšieho života na znečistenej Zemi rýchlo opustiť našu planétu. Celá naša posádka sa vošla do 6 vesmírnych modulov: Loď ružovej margarétky, Farebné blesky, Buldogi, Raketa Merkur, Boeing 777 a Black Lady. Cez noc sme vždy cestovali z planéty na planétu a cez deň sme plnili dôležitú misiu na každej planéte, s cieľom čo najlepšie ju preskúmať a odhaliť, či je alebo nie je vhodná na ďalší život.

Z každej planéty sme si odniesli nejakú dôležitú skúsenosť. Navštívili sme púštnu planétu, planétu vody, planétu Malého princa, planétu džungle, opíc, zvierat, planétu vzduchu, ohňa, ľadu, jeden deň sme stroskotali dokonca v čiernej diere, pristáli sme na planéte Vianoc.

Zistili sme však, že ani na jednej z týchto planét sa nedá prežiť, pretože len súhra všetkých týchto vecí na rôznych planétach umožňuje zachovanie trvalého života. Preto sme sa dohodli, že si tú našu modrú planétu budeme omnoho viac chrániť.

Na našej vesmírnej misii sme sa mnohému naučili:

  • zistili sme, že človek sám málokedy niečo zmôže, ale keď sa spojí celý tím, tak vtedy oveľa viac dokážeme
  • na planéte Malého princa sme odhalili, že láska a priateľstvo sú pre život nevyhnutné
  • na planéte opíc sme si na chvíľku s deťmi vymenili úlohy a deti sa starali o nás – zistili, že to nie je také jednoduché, ale nová úloha sa im veľmi páčila a starali sa o nás veľmi svedomito
  • počas nášho výletu čiernou dierou sme prekonali sami seba a zvládli sme náročný terén Demänovskej jaskyne a potom sme sa povozili na koníkoch zmerali sme si sily v štafetách, v pevnosti Boyard, vo všetkých možných aj nemožných športoch
  • tvorivo sme sa vybúrili pri navliekaní korálok, výrobe obrázkov, maľovaní kameňov, pri servítkovej technike, pri modelovaní, pri ozdobovaní medovníkov…
  • naučili sme sa pesničky s doprovodom gitary pri ohni
  • dokázali sme si vlastnoručne ugrilovať obed
  • nikdy sme sa neprestávali smiať
  • vytvorili sme priateľstvá možno na celý život
  • a to najdôležitejšie – zhodli sme sa, že sa chceme určite zísť aj takto o rok!

Vďaka v prvom rade všetkým vedúcim (Zuzke, Pištovi, Peti, Danke, Matrixovi, Medveďovi, Johnymu, Majke, Majči, Táni, Ferimu, Ďurimu, Lenke, Peťovi, Katke, Milanovi a Slamke) ako aj doktorovi Robovi za skvelú starostlivosť o deti počas celej doby tábora, bez ich nadšenia a neustálej dobrej nálady by nebolo možné tábor zorganizovať. Každý z nich v ňom nechal to najlepšie zo seba bez nároku na finančnú odmenu. Takisto ďakujeme všetkým našim sponzorom, hlavne Nadácii detského kardiocentra, Slovenskej kardiologickej spoločnosti a Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny, ako aj všetkým darcom 2% z daní a v neposlednom rade rodičom detí, ktorí nám prispeli finančne, materiálne alebo len povzbudením. Akúkoľvek Vašu pomoc si nesmierne ceníme.