Aj napriek nepriazni počasia sa 12. – 14.9.2014 neďaleko Lučenca konala skvelá akcia s environmentálnou tematikou – onkokardiovíkendovka. S podporou Klubu Detskej Nádeje, Iuventy a programu Mládež v akcii to bolo už druhé podujatie z projektu Učenie nemusí byť mučenie. Až 44 detí sa stretlo na Chate Hámor v Kokave nad Rimavicou neďaleko Lučenca, aby tam „pričuchli“ k témam ako je životné prostredie, jeho význam a ochrana a aby sa vytvorili priateľstvá aj medzi ešte donedávna oddelenými skupinami kardio a onko detí. Tie si vďaka dostatku miest tentoraz mohli „pribaliť“ aj svojich zdravých súrodencov.

A ako to už na akciách Klubu Detskej Nádeje býva, aj tentoraz pripravili dobrovoľníci skvelý program plný zaujímavých a poučných aktivít.

Program odštartovala horúca diskusia na tému separovanie odpadkov, kde sa animátori pýtali na názor detí a vniesli ich do tajov tejto problematiky.

Následne si deti sami vyskúšali odpad roztriediť na správne miesto. Prostredníctvom stanoviskovej  hry sa zasa dozvedeli, ako môže človek svojím konaním prírode ublížiť. V spolupráci s odborníkmi z organizácie Strom života sa naučili, ako si sami môžu zrecyklovať papier a vyrobiť si z neho užitočné predmety. O skvelú zábavu sa deťom postaral „módny večer“, kde deti z odpadkov vyrábali módne kolekcie. V nedeľu prišla na rad chvíľka tvorivosti. Na programe boli tvorivé dielne zamerané na vytváranie ozdôb a šperkov z materiálov na vyhodenie a vzdelávanie v podobe seminárov, ktoré si pripravili vedúci k rôznym témam a z ktorých si deti mohli sami vybrať.

O spestrenie programu sa postaral aj pán Bielčik z Kokavy nad Rimavicou, ktorý deti zasvätil do tajov výroby i hry na fujare. Patrí mu veľká vďaka rovnako, ako aj pani Némethovej z Galanty, ktorá deti zásobila rôznymi materiálmi k aktivitám.

A ako hodnotí priebeh akcie animátor Jožko Melicher? „Posledný večer asi nebola izba, kde by boli deti len z jednej skupiny, všetko sa pomiešalo a splynulo v jednu veľkú skupinu. Preto myslím, že cieľ vytvoriť spoločenstvo medzi kardio a onko deťmi sa splnil nad očakávania. Trošku nás sklamalo len počasie a aj meteorológovia, ktorí nás držali do poslednej chvíle vo falošnej nádeji. Čo je to životné prostredie sa dá sotva zistiť, ak sme zavretí v chate, preto som rád, že sme v sobotu poobede stihli cez jediné pekné počasie poobdivovať okolie chaty. Nakoľko si deti vzali slová o ochrane prírody k srdcu neviem, ale ak sa nám len u pár podarilo vzbudiť záujem robiť veci vo svojom živote inak, tak to stálo za to. Sám za seba môžem povedať, že sa mám v čom zlepšovať.“

Do ďalších environmentálnych akcií si teda prajeme predovšetkým krásne počasie a ešte veľa skvelých zážitkov i nových priateľstiev!

Ďalšou akciou z projektu Učenie nemusí byť mučenie bude Aktívna víkendovka v dňoch 14. – 16.11.2014. V prípade vášho záujmu stačí sledovať náš facebook alebo webovú stránku www.kdn.sk, kde sa vám čoskoro objaví aj prihláška. Tešíme sa!

Ďakujeme partnerom

iuventa eu_flag_yia_sk-01