I. Detskú kliniku začali medici navštevovať v školskom roku 1998/1999. Momentálne ju navštevujú študenti z rôznych VŠ a pracujúci ľudia. Na I. Detskej klinike sú hospitalizované hlavne deti s cukrovkou, ale medzi nimi sú aj deti s rôznymi inými ochoreniami ako je napr. mentálna anorexia, poruchy rastu, obličkové ochorenia, ochorenia kĺbov a iné ďalšie. No stáva sa aj to, že deti s cukrovkou tvoria menšinu.
Deti navštevujeme od 18:00 do 20:00.

Čo sa týka samotného oddelenia, je rozdelené na dve časti. V prvej časti sú deti predškolského veku, s nimi sa pracuje zriedkavejšie, nakoľko sú pri nich väčšinou mamičky, ale občas sa nájde aj dieťa bez mamy, ktoré sa nudí a rado by sa hralo, kreslilo alebo iba rozprávalo, a tak sa k nám pridá. Druhá časť oddelenia je pre deti školského veku – tu trávime väčšinu času.

Nakoľko väčšina detí je tu hospitalizovaná krátko, nedá sa dopredu naplánovať práca s nimi, lebo behom jedného týždňa sa na oddelení vystrieda veľa detí. Čiže v porovnaní s oddeleniami, kde sú deti hospitalizované dlhšie, je to na prvý pohľad nevýhoda, ale faktom je, že niektoré deti sa do nemocnice vracajú na kontrolné vyšetrenia, nastavovanie na liečbu, čo sa týka hlavne diabetikov. Okrem toho práve deti, ktoré sú v nemocnici krátko a prvý raz, sa ťažko adaptujú na nové nezvyklé prostredie, ľudí v bielom, z ktorých majú strach, neznáme vyšetrenia a terapeutické výkony, o ktorých nič nevedia. V rozhovoroch s nami sa majú komu zveriť so svojimi obavami, pomôžeme im prekonať strach a nájsť si nových kamarátov, zapadnúť do kolektívu, čo je pre niektorých dosť náročné, no hrou sa často bariéry rúcajú. Ďalším plusom pre nás je, že pri každej návšteve spoznáme nové dieťa, tým je práca s ním a ostatnými zaujímavá a pestrá. Nevýhodu majú cukrovkári, ktorí nemôžu konzumovať sladké maškrty a často krát aj počas hry si musia nechať zmerať hladinu glukózy v krvi alebo si jednoducho zajesť. Je to však len pár minútová záležitosť a deti často s nadšením vracajú naspäť do centra diania.

Medzi deti prichádzame väčšinou po 18.00 hod., aby sme vystriedali vychovávateľky, ktoré sa o deti starajú popoludní, alebo v soboty, kedy majú veľa voľného času, a tak sa stáva, že aj tí najväčší sa radi zahrajú jedno akú hru, len aby sa nenudili a rýchlejšie im prešiel čas. Je krásne pozorovať, ako sa správa dospievajúci človek v inom prostredí, aké pozná doma, či v škole. Často nás prekvapí svojou otvorenosťou, vnímavosťou a citlivosťou k okolitému prostrediu, najmä k tým najmenším a stará sa o nich akoby bol ich ochranca.