Zo začiatku bolo všeobecne jedno oddelenie Onkológia, až neskôr prišlo rozdelenie, ktorého hranicou sa stal vek. Spájacia chodba medzi oddelením pre veľké a malé deti sa zamkla. V návštevách veľkých detí sa pokračovalo. Na malé deti sme ako na samostatné oddelenie začali chodiť v roku 2005 a deti navštevujeme v čase od 18:00 do 20:00.

Na oddelení bývajú deti od bábätiek do 12 rokov. Najvhodnejšou dobou na návštevu malých pacientov je čas medzi piatou a ôsmou večer. Pani učiteľky už odišli, končí sa večera, do postieľky ešte ísť netreba.

Je dobré prísť s pripravenou aktivitou, ale často sú pánom situácie ONI:). Ľahko sa vám môže stať, že celú hodinu strávite kočíkovaním neposlušnej bábiky, alebo podávaním nástrojov na vyhĺbenie neviditeľnej diery za gaučom. Veľa možností ponúka spoločná herňa plná hračiek. Často tu ležia nepovšimnuté. Pre veľa detí svoje čaro dostanú až vtedy, keď sa s nimi chcú hrať aj veľkí kamaráti. Môžeme si hádzať farebné loptičky. Len tak, alebo aj do rôznych terčov. Je tam niekoľko bábik, o ktoré sa treba postarať, kuchynky, kde sa dá pre niečo uvariť. Kocky, s ktorých sa dajú stavať domčeky, cesty aj mosty. A po tých cestách môžu chodiť vláčiky, autíčka aj rôzni panáčikovia.

Niektoré deti sú bojazlivé a na tie vždy zaberá bublifuk. Veď kto by odolal tým krásnym dúhovým bublinám, ktoré sa vznášajú v herni. Kto ju nevie spraviť, vie ju aspoň prasknúť. Deti sa potešia akejkoľvek fyzickej aktivite a akčnejšej hre. Veď pohyb im v týchto uzavretých priestoroch tak chýba. Nesmieme však zabúdať, že sme v nemocnici. Je potrebné ustrážiť, aby sa príliš nerozjašili, neublížili si, a ani nespotili a neprechladli. Rýchlo treba vystriedať hru kľudnejšou aktivitou.

Tu sa deti nestriedajú často, ich liečba je dlhodobou záležitosťou. Ak nám majú dôverovať a tešiť sa na nás, treba ich navštevovať pravidelne (aspoň raz do týždňa). Toto oddelenie si obzvlášť vyžaduje vnímavý a zodpovedný prístup.