Kto koho navštevuje?
Rodičia svoje deti, deti svojich súrodencov, súrodenci svojich kamarátov a kamaráti.. a kamaráti… tuším sme sa trošku zamotali. Podstatné však je, že návštev nikdy nebolo a nebude dosť, preto sme sa do tohto dlhého zoznamu zapísali aj my, členovia KDN. Veď nebudeme predsa zaháľať popri (v?) škole, radšej si budeme hľadať nových kamarátov vo večernom čase od 18:00 do 20:00.

A prečo práve na onkologickom oddelení?

Lebo tu každá liečba trvá dlho a je veľmi náročná po stránke fyzickej aj psychickej, pre deti aj celé ich okolie. Ťažko sa zvyká na nové prostredie. Bez školy a spolužiakov, vlastnej detskej izby, bicykla či behania za loptou po dvore. Všetky tieto prirodzené súčasti života ostali za múrmi nemocnice. Nahradila ich nemocničná posteľ, nespočetné množstvo liekov, infúzie, nepríjemné vyšetrenia, dlhé chvíle čakania…obavy a strach.

Nanešťastie nemôžeme deti ušetriť všetkých týchto trápení aj keď by sme veľmi chceli. Môžeme však, každý svojou troškou, prispieť k tomu aby toto ťažké obdobie znášali lepšie. Veď niekedy stačí naozaj málo. Porozprávať sa, zahrať si karty, pozrieť si spolu film, postaviť autodráhu alebo puzzle, zaspievať si v doprovode gitary, zaspomínať si na tábor a iné chvíle prežité spolu- veď sa už dlho poznáme:) Nielen deti ale aj rodičia sa radi aspoň na chvíľu odpútajú od ťažkej reality. Napriek všetkému sa vedia tešiť z maličkostí, ktoré často my, zdraví ľudia, prehliadame.

Detské onkologické oddelenie navštevujú väčšinou študenti lekárskej fakulty, ale nie je to podmienkou. Prichádzame jeden až dvakrát do týždňa vo svojom voľnom čase, hlavne poobede a večer, keď už na oddelení nie sú pani vychovávateľky, ktoré vypĺňajú deťom čas cez deň. Náplň našich návštev prispôsobujeme záujmom detí a hlavne ich momentálnemu zdravotnému stavu. Pokiaľ im oslabený imunitný systém nedovoľuje zúčastniť sa spoločných aktivít v herni, venujeme sa im jednotlivo na izbách. Táto naša činnosť sa stretáva s pozitívnym ohlasom nielen zo strany detí, ale aj rodičov, zdravotníckeho a pedagogického personálu, čo nás veľmi teší a zároveň povzbudzuje pokračovať v nej i naďalej.